Joods Middelburg   

 

 

 

 

Ingangspoortje naar de Middelburgse Synagoge. Erboven staat: BETH HAKENESET (Huis van Samenkomst) 

Ik ben niet in Middelburg geboren en getogen, maar ik ben er wél opgegroeid, ik beschouw het als mijn "thuis".

Toen ik aan de slag raakte met het uitzoeken van mijn eigen stamboom, kwam ik Mozes (Max) van Arend tegen (ROTTERDAM 11/01/1881 - STRAFANSTALT CELLE (D) 25-10-1918). Hij verloofde zich op 26-12-1912 met MARIE EVA COHEN uit Middelburg, en stond de maand daarvoor ingeschreven als Middelburgs inwoner. Als beroep had hij opgegeven: explicateur bioscopie. Hoe lang deze verloving stand heeft gehouden kan niet met zekerheid gezegd worden: Max werd in 1914 tot 8 jaar gevangenisstraf wegens spionage veroordeeld (hier is te lezen hoe dat zo kwam), en hij stierf in 1918 in een Duitse gevangenis. Marie Eva trouwde vlak voor de dood van Max met Isaac Markus (ook uit Rotterdam overigens, net als Max).

Het feit dat een ver familielid van mij in Middelburg gewandeld had, en zich veloofd  had met een meisje van de Joodse Gemeente in Middelburg sprak ten zeerste tot mijn verbeelding, en dat was het begin van mijn pogingen om een overzicht te maken van de Joodse (Hoogduitse) gemeente door de jaren heen. Het begon een verband te leggen tussen de begravenen op de begraafplaats aan de Walensingel. Er stond op Internet wel al een lijst met een vertaling van de grafstenen, maar voor zover ik kon zien was er nog niemand geweest die een verband had gebracht tussen al die namen.

Joodse begraafplaats aan de Walensingel in Middelburg 

Daar begon ik mee: een verband proberen te leggen tussen de personen onder elkaar, en er een zekere logica in te brengen. Het was nog een hele klus om de "Nederlandse" namen en overlijdensdata die ik in de archieven vond, samen te voegen met de Hebreeuwse namen en begraafdata die in de vertalingen vond. Maar na een tijdje had ik toch het overgrote deel van de namen in verband gebracht met de broninformatie van burgerlijke stand uit vooral het Zeeuws Archief. Het probleem was dat deze informatie niet makkelijk doorzoekbaar was, en verre van compleet, want natuurlijk niet alle leden van een familie lagen in Middelburg begraven. De informatie werd ingebracht in een genealogisch programma (Aldfaer ) en dat maakte het aanvullen en opzoeken stukken makkelijker. Na nog meer maanden zoeken, invullen en toevoegen kwam het tot een database van ruim 3000 personen. Rasechte Middelburgers, maar ook mensen die door huwelijk of verhuizen naar Middelburg kwamen. Hun ouders, hun kinderen, broers, zussen. Ik probeer het plaatje zo volledig mogelijk te maken, maar er is altijd meer toe te voegen, dus het eind is voorlopig nog niet in zicht.

De (voorlopige) database is hier te doorzoeken.  

free hit counters

 

 

 

 

 

 

This Web Page Created with PageBreeze Free Website Builder